Pierre Lasjaunias Neurovascular Education Team Conference

October 17-23, 2021 Chiang Mai, Thailand

Single Session – PLANET Course 2021

DAY 1 Sunday October 17 2021  

 
08:00 – 08:30; Welcome and introduction (Sirintara Pongpech, faculty) 
08:30  09.30; vasculogenesis and angiogenesis; T Krings 
09:30  10:00; development of the aortic arch and its brachiocephalic vessels; IS Choi 
 
10:00  10:30; Morning break 
10.30  11.00; segmentation and Embryonic vessels; I.S. Choi 
11.00  11.30; ophtalmic artery and orbital supply, angioanatomyIS Choi 
11.30  12.00; surgical anatomy of the orbit. P.Mercier 
 
12:00  13:00; Lunch  
13.00  13.30; cavernous sinus arterial anatomy and variations: I.S. Choi 
13.30  14.00: cavernous sinus surgical anatomy; P. Mercier 
14:00  14.30; VB junction arterial anatomy, hypoglossal, pro-atlantal, PICAS.Pongpech 
14.30  15.00; 3D Anatomy cranio-cervical- area; P. Mercier 
 
15:00  15:30; Afternoon break  
15.30  16.30; case presentation participants, panel discussions  
16:30  18:00; workshop 1 angio-anatomy brachiocephalic and orbital region (KTB, AT) 
                         workshop 2 angio-anatomy cavernous sinus region, CV junction (TK, ISC, SP) 

DAY 2 Monday October 18 2021 

 
08:00  08:30 limbic circle and PCA; K ter Brugge  
08:30 – 09:00 anterior choroidal artery; A Taylor  
09:00  09:30 surgical anatomy anterior choroidal artery; P. Mercier  
09:30  10:00 variations ACA and MCA territories; A Taylor  
10:00  10:30 surgical anatomy A1 and M1 segments; P. Mercier  
 
10:30  11:00 Morning Break 
11:00  11:30 upper basilar artery variations; K ter Brugge 
11:30  12:00 upper basilar surgical anatomy; P. Mercier 
 
12:00 – 13:00 Lunch 
13:0 13:30 noninvasive imaging of arterial variations; K ter Brugge 
13:3 14:00 transcranial anastomoses, cranial nerve supplyT Krings 
14:0 14:30 cranial nerve supply, surgical anatomy; P Mercier 
 
14:30 – 15:00 Afternoon Break  
15:00 – 16:00 Audience Case Presentations and Panel Discussion 
16:00 – 17:30 workshop 1; t-c anastomoses, ext carot (TK, ISC) 
                            workshop 2; Variations ACA, MCA, PCA (SP, AT, KTB) 

Day 3 Tuesday October 19 2021 

 
 
08:00  08.30 clinical presentation and natural history of adult DAVSs; K ter Brugge 
08:30  09:00 imaging characteristics of DAVS; T Krings 
09:0 09:30 transarterial treatment of DAVSs, indications, complications; T Krings 
09:30 – 10:00 transvenous treatment of DAVSs, indications, complications I S Choi 
 
10:00  10:30 Morning Break 
10:3 11:0surgical treatment DAVSs, indications, complications; A Taylor  
11:0 11:30 VVF and Ext Carotid shunts; S. Pongpech 
11:30 – 12:00 epistaxis, angioprotocols and dangerous anastomosis; IS Choi 
 
12:00 – 13:00 Lunch Break 
13:00 – 13:30 intracranial arterial neurovascular Trauma: Protocols and Management; S. 
Pongpech 
13:30 – 14:00 traumatic Carotid-Cavernous Fistulas: classification and management; S. 
Pongpech 
14:00 – 14:30 intracranial venous injuryK ter Brugge 
14:30 – 15:00 extracranial Head and Neck traumatic lesions; A.Taylor 
 
15:00 – 15:30 Afternoon Break 
15.30 – 17.3Workshop 1; DAVM (ISC, TK) 
                             Workshop 2; H/N Vascular Injuries (KTB, AT, SP) 

DAY 4 Wednesday October 20 2021  

 
08:00 – 08:45 vascular anatomy spine and spinal cord; T Krings 
08:45 – 09:15 vascular anatomy spinal cord; P. Mercier 
09:15 – 10.00 classification, imaging of spinal vascular lesions; S. Pongpech  
 
10:00  10:30 Morning Break 
10:3– 11:00 paraspinal AV shunts; K ter Brugge 
 
11:0 11:30 spinal dural AVSs, natural history and imaging; K ter Brugge  
11:3 12:00 spinal dural AVSs, endovascular and surgical management; A Taylor  
12:00 – 12:45 SCAVM natural history and management T Krings 
 
Afternoon off 

DAY 5 Thursday October 21 2021  

 

08:00 – 08:30 Classification of CAVMs; T Krings 
08:30 – 09:00 Proliferative Angiopathy and pseudo AVMs; S. Pongpech 
09:00 – 09.30 natural history and angio-architecture of CAVMs; K. terBrugge 
09:30 – 10:00 partial targeted embolization of CAVMsT. Krings 
 
10:00  10:30 Morning Break 
10:3 11:0curative embolization of CAVM, trans-arterial and trans-venous     
approaches, resultsT Krings 
11:0 11:30 surgical Treatment in BAVMs, Indications and Limitations; A, Taylor 
11:30 – 12.00 radiosurgery for CAVMs, indications and complications; K ter Brugge 
 12:00 – 13:00 Lunch Break 
13:00 – 13:30 vascular lesions and syndromes in children; T. Krings 
13:30 – 14:00 Hydro Dynamics in children; A. Taylor 
14:00  14:30 VGM, imaging, presentation and management; T. Krings 
14.30 – 15:00 Dural AVSs in children, classification and management; K. terBrugge 
 
14:30 – 15:00 Afternoon Break  
15:00 – 15:30 C AVSs in children including HHT, imaging, management; K. ter Brugge   
15:30 – 16:00 Aneurysms in children, classification and management; T Krings 
16:00 – 18:00 Workshop 1SC AVS, SEDAVS, VGM, CAVM (SP, ISC, TK)  
                        Workshop 2; SDAVM, ped AA, SCDAVS, HHT (KTB, AT)

DAY 6 Friday October 22 2021  

 
08:00 – 08.30 classification of intracranial Arterial AneurysmsT Krings 
08:30 – 09:00 natural history and screening of unruptured intracranial aneurysms; K 
terBrugge 
09:00 – 09:30 endovascular management of Berry Aneurysm, pitfalls, complications and   long term outcome; I.S. Choi 
09:30 – 10:00 management of small size, Blister and Pseudo Aneurysms; A Taylor 
 
10:00  10:30 Morning Break 
10:30 – 11:00 management Peripheral Aneurysms; T. Krings 
11:00 – 11:30 Intracranial Dissections Presenting with HemorrhageI.S. Choi 
11:30 – 12:00  Intracranial dissecting aneurysms presenting with ischemia and chronic 
DissectionsT Krings 
 
12:00 – 13:00 Lunch Break 
13:00 – 13:30 the role of Parent Vessel Sacrifice in the management of intracranial 
aneurysms, complications and outcome; K. terBrugge 
13:30 – 14:00 the role of Flow Diversion in the management of intracranial aneurysms, 
results and complications; T. Krings 
14:00 – 14:30   the role of Surgery in the management of large and giant size Aneurysms; 
A. Taylor 
 
14:30 – 15:00 Afternoon Break  
15:00 – 15:30 Audience Case Presentations and Panel Discussion  
15:30 – 17:00 Workshop 1; dissecting and giant size (SP, ISC, TK)  
                        Workshop 2; unruptured and large size AA Management (KTB, AT) 
 
 

DAY  Saturday  October 23 2021  

 
08:00 – 08:30 pathophysiology and medical management of Stroke; NC Suwanvela  
08:30 – 09:00 imaging strategies in arterial ischemia; K. terBrugge 
09:00 – 09:30 endovascular management of acute strokeT. Krings 
09:30 – 10:00 arterial ischemia in children; K.terBrugge 
10:00  10:30 Morning Break 
10:30 – 11:00 role of endarterectomy for stroke prevention and bypass surgery for 
intracranial arterial ischemia; A. Taylor  
11:00 – 11:30 cervical occlusive disease: current state of stenting and management of 
tandem lesions; IS Choi 
11:3 12:00 symptomatic intracranial stenosis, endovascular strategies; T. Krings   
12:00 – 13:00 Audience Case Presentations and Panel Discussion. 
13:00 – 13:30 Audience feedback, adjourn 
 
Optional: 
14:00 – 15:00 written examination 
15:00 – 16:30 oral Examinations 

For Registration Inquiries please contact :

Yoka Terbrugge

yoka.terbrugge@gmail.com

Phone 416-669-4060

open

Current PLANET 2020 home page that this year’s courses have been cancelled in view of the COVID-19 situation and its worldwide impact. We apologize for any inconvenience this may cause. The 2 sessions to be held in 2020 have been postponed till next year and will be combined into one single session in
October 17-23, 2021