Pierre Lasjaunias Neurovascular Education Team Conference

March 24 – 29, 2019 | Nov 17 – 22 2019 – Ho Chi Minh City, Vietnam

Session 2

Day 1 – Sunday November 17
Vascular Lesions in Neonates and Children

08:00 – 08:30 Vascular Lesions and Syndromes in Children; T. Krings

08:30 – 09:00 Hydro Dynamics in Children; A. Taylor

09:00 – 10:00 VGM, Imaging, Presentation, indications for Management and complicationsT. Krings

10:00 – 10:30 Morning Break

 

10:30 – 11:15 Dural AVSs in Children, Clinical Presentation, Classification and Management; K. terBrugge

11:15 – 12:00 C AVSs in Children, Imaging, Clinical Presentation and Management; K. ter Brugge 

12:00 – 13:00 Lunch

 

13:00 – 13:30 Aneurysms in Children, Classification and Management; K. terBrugge

13:30 – 14:00  Cavernomas in Children; A. Taylor 

14:30 – 15:00 Spinal and Para Spinal AV Shunts in Children, Imaging and Management; S. Pongpech 

15:00 – 15:30 Afternoon Break  

 

15:30 – 16:30 case presentation participants, discussions 

16:30 – 18.00 Workshop 1; Pediatric Vascular Pathologies VGM, DAVM, CAVM (TK, AT)

        Workshop 2; Pediatric Vascular Pathologies Ped Spinal AVS; AA (SP, KTB, ISC)

DAYMonday November 18 – CEREBRAL AVMs

 

08:00 – 08:30 Classification of CAVMs; T Krings

08:30 – 09:00 Proliferative angiopathy and pseudo AVMs; S. Pongpech

09:00 – 09:30 Natural History of CAVMs; K. terBrugge

09:30 – 10:00 Angioarchitecture and clinical correlation in CAVMs; K terBrugge

10:00 – 10:30 HHT disorder; K. terBrugge

10:30 – 11:00 Morning Break

 

11:00 – 11:45 Partial Targeted Embolization of CAVMs, Indications and Results; T. Krings

11:45 – 12 30 Curative embolization of CAVM, trans-arterial and trans-venous approaches, results, pitfalls and complicationsT Krings

12:30 – 13:30 Lunch

 

13:30 – 14:00 Radiosurgery for CAVMs, indications and complications; K ter Brugge

14:00  14:30 Surgical Treatment in BAVMs, Indications and Limitations; A, Taylor 

14:30 – 15:00 Afternoon Break 

 

15:00 – 16:00 Audience Case Presentations and Panel Discussion

16:00 – 17:30 Workshop 1; CAVM, Pseudo AVM, Nat Hist (KTB, SP, AT)

         Workshop 2; CAVM Embo (ISC, TK)

Day 3 Tuesday November 19 – ARTERIAL ANEURYSMS (1)

08:00 – 09.00 Classification of intracranial Arterial Aneurysm; T Krings
09:00 – 09:30 Natural History and screening of Unruptured intracranial Aneurysms; K terBrugge
09:30 – 10:00 Non Aneurysmal and Aneurysmal SAH, Non-invasive Imaging; K. terBrugge
10:00 – 10:30 Morning Break

10:30 – 11:00 coiling of Berry Aneurysm, Indications, pitfalls and complications; I.S. Choi
11:00 – 11:30 Long Term Outcome of Coiling; I.S. Choi
11:30 – 12:00 Management of Small Size, Blister and Pseudo Aneurysms; A Taylor
12:00 – 12:30 Endovascular Treatment of Complex Berry Aneurysms, Role of Balloon and Stent Assistance; T Krings
12:30 – 13:30 Lunch Break

13:30 – 14:00 Intracranial Dissections Presenting with Hemorrhage, Management Strategies; I.S. Choi
14:00 – 14:30 Pathomechanisms and Clinical Presentation in Chronic Dissections, Partially Thrombosed, and Completely Thrombosed Aneurysms; T Krings
14:30 – 15.00 Management Peripheral Aneurysms; T. Krings
15:00 – 15:30 Afternoon Break

15:30 – 16:30 Audience Case Presentations and Panel Discussion
16:30 – 18:00 Workshop 1; Berry Aneurysmal Hemorrhage (SP, ISC, TK)
Workshop 2; Unruptured Aneurysm Management (KTB, AT)

DAY 4 Wednesday November 20 – ARTERIAL ANEURYSM (2)

08:00 – 08:30 Intensive Care Unit Management Issues with Ruptured AA; A. Taylor
08:30 – 09:00 The Role of Parent Vessel Sacrifice in the Management of Intracranial Aneurysms, Complications and Outcome; K. terBrugge
09:00 – 09:30 the Role of Flow Diversion in the Management of Intracranial Aneurysms, Results and Complications; T. Krings
09:30 – 10:00 Role of Surgery in the Management of Large and Giant Size Aneurysms; A. Taylor
10:00 – 10:30 Morning Break

10:30 – 11:30 Audience Case Presentations and Panel Discussion
11:30 – 13:00 Workshop1; Dissecting Aneurysms, vasospasm (TK, KS, SP)
Workshop 2; Large and Partially Thrombosed Aneurysms (AT, ISC, KTB)

Afternoon off

DAY 5 Thursday   November 21 – CERBRAL ISCHEMIA (STROKE) 

 

08:00 – 08:30  Arterial Ischemia in Children; K.terBrugge

08:30 – 09:00 Pathophysiology of Cerebral Ischemia and Stroke; HT. Nguyen

09:00 – 09:30 Epidemiology and Risk Factors of Stroke: HT. Nguyen

09:30 – 10:00 Medical Management of Ischemia and Stroke; HT. Nguyen

10:00 – 10:30 Morning Break

 

10:30 – 11:15 Imaging Strategies in Arterial Ischemia; K. terBrugge

11:15 – 12:00 Endovascular Management of Acute Stroke: Role of Aspiration and Mechanical Thrombectomy; T. Krings

12:00 – 13:00 Lunch

 

13:00 – 13:30 Cervical occlusive disease: current state of stenting and management of tandem lesions; IS Choi

13:30 – 14:00 Symptomatic Intracranial Stenosis, endovascular strategies; T. Krings

14:00 – 14:30 Surgical Treatment of Cerebral Ischemia and Stroke; A. Taylor

14:30 – 15:00 Afternoon Break

 

15:00 – 16:00 Audience Case Presentations and Panel Discussion

16:00 – 17:30 Workshop 1; Arterial Ischemia; Trhombectomy (TK, KTB, SP)

Workshop 2; Impending Ischemia, Stenting, Surgery (ISC, AT,)

 

DAY 6 Friday November 22 – Traumatic vascular lesions and Examinations

 

08:00 – 08:30 Neurovascular Trauma: Classification, Protocols and Management; S. Pongpech

08:30 – 09:00 Traumatic Carotid-Cavernous Fistulas: Classification and Management; S. Pongpech

09:00 – 09:30 Extracranial; Head and Neck Traumatic lesions; A.Taylor

09:30 – 10:00 Traumatic Venous Injury; K. terBrugge

10:00 – 10:30 Morning Break

 

10.30 – 12.00 Workshop 1; Extra Cranial Vascular Injuries (ISC, SP, KTB)

Workshop 2; Intracranial Vascular Injuries (TC. Cuong, AT)

 

Optional:

10:30 – 11:30 Oral examinations

11:30 – 12:30 Written Examinations

12:30 – 13:00 Audience feedback, adjourn

 

For Registration Inquiries please contact :

Maricelle Bronilla
Email – Maricelle.Bronilla@uhn.ca

Phone 416-603-5800 ext 5163

Local support: planet2019@dotquy.vn

Phone: +84 886559911 (Tran Chi Cuong MD.PhD)